Zdrajca

zdrajcaHistoria nie całkiem zwykłego księdza, który wbrew swej woli został wplątany w lustrację Kościoła. Konrad Halicki, zanim odkrył w sobie powołanie, daleko odbiegał od wzoru dobrze ułożonego, religijnego młodzieńca. Tym bardziej później starał się być dobrym kapłanem. Kochał góry i pracę z trudną młodzieżą. Pod presją otoczenia przyjął na siebie rolę tropiciela dawnych agentów, płacąc za to wysoką cenę. W powieści Harnego polska lustracja to niszczący żywioł, przed którym nie ma ucieczki. Dramat księdza Konrada poruszy każdego.

Za powieść Marka Harnego "Zdrajca", która będąc wołaniem o szacunek dla prawdy, stała się formą obrony przed szaleństwem tych, których oślepiła nienawiść, wydawnictwa Prószyński i S-ka oraz WAM otrzymały wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2008 w kategorii literackiej.

 

 

Nie ma lepszego materiału na bohatera literackiego niż ksiądz. Sutanna skrywa bowiem nieprzebrane pokłady pierwszorzędnego materiału prozatorskiego, niestety jednak nie każdy sobie z nim poradzi. Tu trzeba autora z jajami - do tańca i do różańca.

Dosyć paradoksalnie, sporo dobrych powieści o księżach ukazało się w Polsce zniewolonej przez ateistyczny reżim. Czytało się Bernanosa, Greene'a, Marshalla, Barretta, Grabskiego czy nawet Dobraczyńskiego...

Tak więc, kiedy skończył się czas kontroli publikacji, a spuszczone z łańcucha na początku lat dziewięćdziesiątych wściekłe psy zmęczyły się antyklerykalnym ujadaniem, można było zacząć ów fascynujący temat literacki spokojnie a twórczo rozwijać, tymczasem w tej materii na księgarskich półkach posucha.

Co robić, kiedy nie widzi się prawdy, tylko same kłamstwa? Płynąć z ich nurtem - podpowiada rozsądek. Może i racja... Skoro nie można inaczej. Skoro tak trzeba. Skoro płyną z nim inni. Z pewnością zaś ci, którzy się liczą albo chcą się liczyć. Nic dziwnego, że nie ulec tej pokusie tak trudno. Zresztą, ten wartki nurt zdaje się umacniać swoista polityczna koniunktura. Wspiera zaś niepewność ukryta w teczkach i "właściwie" pojęta troska o bezpieczeństwo. Oczywiście swoje.

Teczka... Jej istnienie bądź brak mogą dziś decydować o ludzkim losie. I decydują. Przekonuje się o tym Konrad Halicki, bohater historii Harnego. Jego "Zdrajca" to opowieść o życiu za oknem. O cenie za uczciwość. O wierności i kłamstwie. O tym, co wypełnia pierwsze strony gazet, czym karmią nas telewizyjne programy informacyjne. Wreszcie i o tym, na co czeka gawiedź, która - co zauważa jeden z powieściowych esbeków - "chętnie uwierzy we wszystko, co wskazuje, że są na świecie większe świnie".